Na ten moment hulajnogi elektryczne można wypożyczać na ulicach m.in. Warszawy, Wrocławia, Poznania, Łodzi, Krakowa, Kielc, Rzeszowa i Trójmiasta. Do ich wypożyczenia niezbędna jest aplikacja w smartfonie, z podpiętą kartą płatniczą. Średni koszt wypożyczenia hulajnogi – w zależności od firmy – to ok. 50 groszy za minutę, plus 3 złote za odblokowanie sprzętu. Przejechanie 10 kilometrów zajmuje ok. 30 minut, czyli kosztuje ok. 18 złotych.
Ceny elektrycznych hulajnóg dla dorosłych zaczynają się od 1400 złotych. Jeden z najpopularniejszych modeli na rynku to - w zależności od parametrów - wydatek rzędu 1800-2200 złotych. Do kosztów dodatkowych należy doliczyć koszty prądu. Przy codziennym ładowaniu, które pozwala na przejechanie od 20 do 30 km, nie powinny one przekroczyć 6 złotych miesięcznie. Producenci deklarują, że jedno pełne naładowanie akumulatora zużywa ok. 300-400 Wh, czyli kosztuje ok. 20 groszy.
Eksperci hapipożyczek założyli w analizie dwie sytuacje: codzienny dojazd do pracy 5 km i 10 km.
- Osoby pokonujące dwa razy dziennie krótszą trasę wydadzą na wypożyczoną hulajnogę 21 złotych. Z kolei osoby dojeżdżające 10 km w jedną stronę muszą liczyć się z dziennym wydatkiem na poziomie aż 36 złotych. Z naszych obliczeń wynika, że w pierwszym przypadku zakup hulajnogi elektrycznej zwróci się po nieco ponad 4 miesiącach, a tym którzy do pracy mają 10 km już nawet po 2,5 - informuje Monika Dzieniak-Kwiatkowska, ekspert w hapipożyczkach.
Idea czasowego wypożyczania pojazdów może kojarzyć się ze sporymi oszczędnościami. Jednak jak wynika z analizy kosztów, przy regularnym użytkowaniu e-hulajnogi warto kupić taki sprzęt na własność. Hulajnogi elektryczne są zresztą nie tylko bardzo wygodnym środkiem transportu w zakorkowanej przestrzeni miejskiej, ale też bardziej ekologicznym niż pojazdy spalinowe. Jazda na hulajnodze to też przy okazji bardzo dobra zabawa, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu przepisów. Warto obserwować też sytuację prawną związaną
z poruszaniem się przy pomocy elektrycznych hulajnóg – bardzo prawdopodobne, że wkrótce w życie wejdą nowe, bardziej restrykcyjne, przepisy dotyczące takich pojazdów.
Koniec sezonu letniego to czas wielkich wyprzedaży i czyszczenia magazynów. Na przełomie jesieni i zimy niewiele osób myśli o kupowaniu rzeczy, z których zwykle korzysta się wiosną i latem, a to duży błąd. Hulajnogi elektryczne są w niektórych sklepach przecenione obecnie o nawet 30 procent, dlatego warto skorzystać z okazji i nie odkładać zakupu do wiosny.