HapiPożyczki na raty
Niektórzy z nas już odczuli skutki kryzysu ekonomicznego, który rozpoczął się wraz z pandemią. Wielu już również wie, że pewnie w najbliższym czasie będzie musiało się z nimi zmierzyć. Warto w związku z tym przeanalizować swoje plany, przemyśleć zbliżające się wydatki oraz zastanowić się jak efektywnie zarządzać domowym budżetem. Dla w...

5 prostych rad - jak zarządzać domowym budżetem

2020 M06 19

Niektórzy z nas już odczuli skutki kryzysu ekonomicznego, który rozpoczął się wraz z pandemią. Wielu już również wie, że pewnie w najbliższym czasie będzie musiało się z nimi zmierzyć. Warto w związku z tym przeanalizować swoje plany, przemyśleć zbliżające się wydatki oraz zastanowić się jak efektywnie zarządzać domowym budżetem. Dla wszystkich, którzy już postanowili tego dokonać mamy pięć prostych rad.

Działaj z planem

Nie da się zarządzać czymś, czego nie ma. Z tego powodu w pierwszej kolejności powinieneś pomyśleć o sporządzeniu domowego budżetu. Spisz wszystkie swoje wpływy, czyli to co zarabiasz w ciągu miesiąca wraz z datami, w których możesz spodziewać się pieniędzy. Potem wymień wszystkie stałe wydatki takie jak czynsz, raty, opłaty za media, abonamenty, czyli wszystkie wydatki, przed którymi nie ma ucieczki i wiesz, że w ciągu miesiąca musisz je ponieść. Zanotuj również ich daty. Następnie zastanów się ile musisz wydać w ciągu miesiąca na inne potrzeby, tak chociażby jak jedzenie, czy ubrania. Dla ułatwienia dobrze jest wszystko wpisać do tabelki.

Najpierw odłóż

Jeżeli po porównaniu miesięcznych wpływów i wydatków okazuje się, że masz nadwyżkę, to pewną jej część możesz zacząć odkładać. Zastanów się jaka będzie to kwota i pilnuj, żeby co miesiąc zasilała Twoje oszczędności. Najlepiej założyć w tym celu oddzielny rachunek i po otrzymaniu pensji od razu przelewać na niego ustaloną, stałą, comiesięczną kwotę. Niech to będzie pierwsza czynność po otrzymaniu pensji i to zanim zaczniesz opłacać rachunki. Dlaczego ważne jest, żeby oddzielać oszczędności od naszego zwykłego rachunku i w pierwszej kolejności odkładać ustaloną kwotę?

Po pierwsze, jeśli nie oddzielisz tych pieniędzy, to istnieje ogromne ryzyko, że je po prostu wydasz. Mając „górkę” na rachunku bieżącym jesteśmy bardziej skorzy do wydawania. To naturalny mechanizm. Jedną ze złotych zasad oszczędzania jest również sumienność i stałość. Dlatego dobrze każdy miesiąc zaczynać właśnie od odłożenia z góry ustalonej kwoty. Jeśli chcielibyśmy robić to na koniec miesiąca i przelewać to co nam zostało na koncie, to jest bardzo mało prawdopodobnie, że te pieniądze w określonej kwocie jeszcze na nim będą. To też dość naturalne zjawisko.

Zakupy zawsze z listą

Kolejnym zagrożeniem dla naszego portfela są zakupy bez listy. Niewiele jest osób, które bez takiego dokumentu potrafią zrobić w pełni przemyślane zakupy i nabyć tylko naprawdę niezbędne produkty. Lista z pewnością nie będzie gwarancją sukcesu, ale na pewno nas do niego przybliży. Jeżeli wiemy, że mamy tylko określoną kwotę do wydania i mamy listę, która uwzględnia nasze potrzeby i możliwości finansowe, to jest szansa, że nie wrócimy do domy z rzeczami, których naprawdę nie potrzebujemy.

Przegląd stałych wydatków i terminowe płacenie

Przejrzyj wszystkie swoje stałe zobowiązania. Popatrz na umowy, abonamenty, subskrypcje. Może nie potrzebujesz tylu kanałów telewizji satelitarnej, subskrypcji na dwa stanowiska na telewizję internetową, takiego pakietu danych w komórce lub jakiś dodatkowych drobnych usług dorzuconych do umowy, z których pewnie nigdy nie skorzystasz. Czasem chodzi o nieduże kwoty w skali miesiąca, ale jeśli je zbierzemy razem i sumujemy w skali całego roku, to wynik może okazać się dość szokujący. Warto również unikać długotrwałych zobowiązań, z których nie możemy zrezygnować przez rok, dwa lub dłużej. Takie umowy, choć obecnie nie wydają się dotkliwe, mogą nam bardzo doskwierać w chwili, gdy nasza sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu. Musimy również pamiętać o sumiennym i terminowym regulowaniu należności, dzięki temu unikniemy bowiem dotykowych kosztów.

Poduszka finansowa

Choć jej nazwa brzmi niepozornie, to jest to jeden z poważniejszych oręży każdego budżetu. Poduszka finansowa to inaczej oszczędności, których możemy użyć w razie nieprzewidzianych wydatków lub gdy nasza sytuacja materialna ulegnie zmianie. Stąd jej nazwa. Poduszka finansowa ma za zadanie „zmiękczyć”, zamortyzować finansowe ciosy, które zgotuje nam los. Bez niej każdy niespodziewany wydatek, może na nas sprowadzić ogromne kłopoty. Z tego powodu należy dbać o regularne odkładanie nawet niedużych kwot. Jeśli nie przygotujemy się na kłopoty, to sami je na siebie sprowadzamy.

Oto pięć prostych zasad zarządzania budżetem domowym, dzięki którym możemy przygotować się na trudniejsze czasy. W kolejnych wpisach postaramy się przedstawić więcej porad, dotyczących  porównywania ofert, oszczędzania, czy planowania wydatków.

Chętnie pomożemy Tobie w otrzymaniu pożyczki i odpowiemy na pytania
Pracujemy
Poniedziałek - Piątek:
od 08:00 do 16:00
Zadzwoń
Obsługa klienta
IPF Polska Sp. z o. o.
Inflancka 4A
00-189 Warszawa
Pożyczka Długoterminowa
Informacje dotyczące Pożyczkodawcy:
Pożyczkodawcą jest IPF Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie przy ul. Inflanckiej 4A, 00-189 Warszawa, wpisana przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000333174 NIP: 7010191956, REGON: 141948913, o kapitale zakładowym 20.550.000,00 zł. IPF Polska sp. z o.o. prowadzi działalność w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki oferty pożyczki uzależnione są od poziomu i stopnia wiarygodności kredytowej konsumenta.
Dane osobowe:
Administratorem danych osobowych jest IPF Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Inflanckiej 4A, 00-189 Warszawa (KRS: 0000333174). Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania przez niego danych osobowych, w szczególności dotyczące praw, osób których dane dotyczą w związku z przedmiotowym przetwarzaniem, zamieszczone zostały w Polityce Prywatności, która dostępna jest na stronie internetowej Administratora www.hapipozyczki.pl/polityka-prywatnosci.
Z Administratorem można skontaktować się poprzez: adres e-mail - bok@hapipozyczki.pl; telefonicznie pod numerem - 22 263 09 55 (koszt połączenia według taryfy operatora); lub pisemnie na adres siedziby Administratora.
Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych: Aleksandrę Banach, z którym można skontaktować się poprzez: (1) adres e-mail - privacy@ipfpolska.pl lub privacy_pl@ipfdigital.com; bądź (2) pisemnie na adres siedziby Administratora (z adnotacją „IOD”)."
Rozstrzyganie sporów:
Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a IPF Polska sp. z o.o., jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. Pod adresem http://ec.europa.eu/consumers/odr dostępna jest platforma internetowego systemu rozstrzygania sporów pomiędzy konsumentami i przedsiębiorcami na szczeblu unijnym (platforma ODR). Platforma ODR stanowi interaktywną i wielojęzyczną stronę internetową z punktem kompleksowej obsługi dla konsumentów i przedsiębiorców dążących do pozasądowego rozstrzygnięcia sporu dotyczącego zobowiązań umownych wynikających z internetowej umowy sprzedaży lub umowy o świadczenie usług.
Dodatkowe informacje:
Zgodnie z wymogami firmy Google Inc. informujemy, że minimalny okres na jaki udzielane są oferty produktowe hapipożyczki wynosi 6 miesiące a maksymalny 36 miesiące. Maksymalne RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania) hapipożyczki wynosi 219,36%. Infolinia: 22 263 09 55 (opłata za połączenie według taryfy operatora). Adres email: bok@hapipozyczki.pl Wszelkie prawa do zawartości strony Internetowej zastrzeżone dla IPF Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-189) przy ul. Inflanckiej 4A, wpisana przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000333174, NIP 7010191956, REGON 141948913, o kapitale zakładowym w wysokości 20.550.000,00 zł.