HapiPożyczki na raty
Jesienią często mamy ochotę zaszyć się pod kocem z kubkiem gorącej herbaty. W takich okolicznościach idealnym uzupełnieniem dobrze spędzonego czasu może być interesująca książka. Co jednak bardziej się opłaca - papier, ebook, czy abonament?Ile w ciągu roku na lekturę może wydać nałogowy „czytacz”? Czy jego budżet bardziej nadszarpnie tradycyjny...

Ile kosztuje czytelniczy nałóg?

2020 M11 06

Jesienią często mamy ochotę zaszyć się pod kocem z kubkiem gorącej herbaty. W takich okolicznościach idealnym uzupełnieniem dobrze spędzonego czasu może być interesująca książka. Co jednak bardziej się opłaca - papier, ebook, czy abonament?

Ile w ciągu roku na lekturę może wydać nałogowy „czytacz”? Czy jego budżet bardziej nadszarpnie tradycyjny papier, czy nowoczesny e-book? Dziś eksperci hapipożyczek liczą jaka forma czytania jest najkorzystniejsza finansowano. Oczywiście możemy korzystać z bibliotek i będzie to bezkonkurencyjne frozwiązanie. W pakiecie możemy liczyć tu jeszcze na profesjonalne doradztwo. Biblioteki bez wątpienia mają wiele zalet, ale w ich przypadku raczej nie możemy liczyć na szybki dostęp do najnowszych publikacji. Antykwariaty, czy zakup używanych książek w Internecie to również rozwiązania, które nie będę szczególnie pomocne. Ile w takim razie kosztować nas może lektura nowych książek na przestrzeni całego roku?

Tradycyjny papier

Najpierw przyjrzymy się książkom w ich tradycyjnej formie. Przyjmijmy, że średnia cena książki papierowej to 40 zł i że w skali miesiąca potrzebujemy średnio 1,5 książki. W tym wariancie rocznie na zakupy poświęcimy ok. 720 zł. Doliczmy jednak jeszcze do tego opłaty na przesyłkę. Załóżmy, że część książek kupimy w stacjonarnych księgarniach, a cześć zamówionych zdalnie odbierzemy osobiście i dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów. Połowa książek zostanie do nas jednak dostarczona kurierem. Średnia cena przesyłki w tym przypadku to ok. 10 zł. Jeśli pomnożymy ją przez 6, to otrzymamy kwotę 60 zł. Razem na zakupy i dostawę w wariancie „papierowym” zapłacimy w związku z tym ok. 780 zł w skali całego roku. 

Czytnik dla czytelnika

Ja na tym tle wypadną e-booki? Z całą pewnością jest to bardzo wygodna forma zaspokajania czytelniczych pasji. W tym wariancie zakupiona książka ląduje w kilka sekund na naszym czytniku i możemy bez zbędnej zwłoki cieszyć się lekturą bez rozstawania się z kocem i kubkiem herbaty. Ile kosztuje taka przyjemność i wygoda? E-booki są przeważnie tańsze o parę złotych od swoich tradycyjnych odpowiedników. Jeśli przyjmiemy, że jest to średnio 32 zł za pojedynczy egzemplarz, to w skali całego roku na zakupy książkowe przeznaczymy 576 zł. Cena jest atrakcyjna szczególnie, że nie musimy do nie dodawać kosztów dostawy. Jednak jest jedna rzecz, bez której zakup e-booka nie sprawi nam raczej większej radości. Jest nią czytnik. Jeśli go nie posiadamy, to musimy doliczyć jego koszt do naszego wyliczenia. Jeden z tańszych egzemplarzy na rynku kosztuje obecnie ok. 350 zł. Po dodaniu jego ceny otrzymamy kwotę 920 zł w skali roku. Jednak czytnik będzie raczej służył nam przez kilka lat. Oczywiście, jeśli sami go nie uszkodzimy. Rozbijmy więc sumę  jego zakup przynajmniej na 4 lata. Wtedy opisywany wariant w skali roku pochłonie ok. 663 zł. 

Abonament na czytanie

Może jednak odważmy się na krok dalej i zainteresujemy się abonamentem na czytanie? Czy na pewno musimy mieć wszystkie wymożone pozycje na naszej własnej półeczce lub czytniku. Jak często zdarza nam się wracać do już przeczytanych książek? Jeśli wolimy płacić za dostęp, a nie za posiadanie to jest dla nas dostępne rozwiązanie na rynku czytelniczym - abonament na czytanie. Dzięki z góry określonej, miesięcznej opłacie dostajemy dostęp do wielkich zbiorów książek. Oczywiście jesteśmy w takim przypadku ograniczeni do pozycji dostępnych w katalogu, ale przeważnie nie brakuje w nim nowych pozycji. U najpopularniejszego usługodawcy najtańszy abonament wynosi aktualnie niecałe 10 zł miesięcznie. Jesteśmy jednak ograniczeni w tym pakiecie do jednej książki w miesiącu. Jeśli ograniczymy się do ok. dwóch, to cena będzie wynosiła niecałe 20 zł miesięcznie. A co z czytnikiem? Tu możemy wybrać abonament z czytnikiem za 1 zł. Najniższa możliwa opłata miesięczna za taki pakiet wynosi 53 zł, przy podpisaniu umowy na 24 miesiące. W skali roku będzie to 636 zł, za które otrzymamy nieograniczony dostęp do olbrzymiego zbioru książek, liczącego 60 tys. pozycji, oraz czytnik.
 
Oczywiście spory zwolenników książek papierowych i miłośników e-booków są podobne do dyskusji o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Część ludzi po prostu woli kontakt z papierem i pragnie cieszyć wzrok widokiem własnej biblioteczki. Inni uważają, że nie mają miejsca na papier i nie chcą dźwigać ciężkich książek. Zamiast tego postawią na czytnik, dzięki któremu będą mieli w jednej kieszeni schowaną całą swoją bibliotekę. Wybór najlepszego rozwiązania nie będzie w związku z tym polegał wyłącznie na prostej kalkulacji finansowej.

Chętnie pomożemy Tobie w otrzymaniu pożyczki i odpowiemy na pytania
Pracujemy
Poniedziałek - Piątek:
od 08:00 do 16:00
Zadzwoń
Obsługa klienta
IPF Polska Sp. z o. o.
Inflancka 4A
00-189 Warszawa
Pożyczka Długoterminowa
Informacje dotyczące Pożyczkodawcy:
Pożyczkodawcą jest IPF Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie przy ul. Inflanckiej 4A, 00-189 Warszawa, wpisana przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000333174 NIP: 7010191956, REGON: 141948913, o kapitale zakładowym 20.550.000,00 zł. IPF Polska sp. z o.o. prowadzi działalność w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki oferty pożyczki uzależnione są od poziomu i stopnia wiarygodności kredytowej konsumenta.
Dane osobowe:
Administratorem danych osobowych jest IPF Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Inflanckiej 4A, 00-189 Warszawa (KRS: 0000333174). Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania przez niego danych osobowych, w szczególności dotyczące praw, osób których dane dotyczą w związku z przedmiotowym przetwarzaniem, zamieszczone zostały w Polityce Prywatności, która dostępna jest na stronie internetowej Administratora www.hapipozyczki.pl/polityka-prywatnosci.
Z Administratorem można skontaktować się poprzez: adres e-mail - bok@hapipozyczki.pl; telefonicznie pod numerem - 22 263 09 55 (koszt połączenia według taryfy operatora); lub pisemnie na adres siedziby Administratora.
Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych: Aleksandrę Banach, z którym można skontaktować się poprzez: (1) adres e-mail - privacy@ipfpolska.pl lub privacy_pl@ipfdigital.com; bądź (2) pisemnie na adres siedziby Administratora (z adnotacją „IOD”)."
Rozstrzyganie sporów:
Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a IPF Polska sp. z o.o., jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. Pod adresem http://ec.europa.eu/consumers/odr dostępna jest platforma internetowego systemu rozstrzygania sporów pomiędzy konsumentami i przedsiębiorcami na szczeblu unijnym (platforma ODR). Platforma ODR stanowi interaktywną i wielojęzyczną stronę internetową z punktem kompleksowej obsługi dla konsumentów i przedsiębiorców dążących do pozasądowego rozstrzygnięcia sporu dotyczącego zobowiązań umownych wynikających z internetowej umowy sprzedaży lub umowy o świadczenie usług.
Dodatkowe informacje:
Zgodnie z wymogami firmy Google Inc. informujemy, że minimalny okres na jaki udzielane są oferty produktowe hapipożyczki wynosi 6 miesiące a maksymalny 36 miesiące. Maksymalne RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania) hapipożyczki wynosi 219,36%. Infolinia: 22 263 09 55 (opłata za połączenie według taryfy operatora). Adres email: bok@hapipozyczki.pl Wszelkie prawa do zawartości strony Internetowej zastrzeżone dla IPF Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-189) przy ul. Inflanckiej 4A, wpisana przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000333174, NIP 7010191956, REGON 141948913, o kapitale zakładowym w wysokości 20.550.000,00 zł.