HapiPożyczki na raty
Idea współdzielenia, czyli sharing economy dotarła do Polski jak wiele innych trendów z krajów zachodnich.U jej podstaw leży zachęcenie jak największej liczby osób do tego, aby zamiast kupować rzeczy na własność wynajmować je wówczas gdy są nam naprawdę potrzebne. Przykładami sharing economy są m.in. rowery miejskie i hul...

Aplikacja, która zmieni Twoje podejście do posiadania rzeczy.

2021 M09 12

Idea współdzielenia, czyli sharing economy dotarła do Polski jak wiele innych trendów z krajów zachodnich.
U jej podstaw leży zachęcenie jak największej liczby osób do tego, aby zamiast kupować rzeczy na własność wynajmować je wówczas gdy są nam naprawdę potrzebne. Przykładami sharing economy są m.in. rowery miejskie i hulajnogi, które wynajmujemy na określony czas w zamian za ustaloną opłatę. Innymi przykładami, które są znane w Polsce jest wynajem aut zarówno na minuty, na dni, jak również w formie najmu długoterminowego gdzie w ramach comiesięcznego abonamentu możemy użytkować wybrane auto bez konieczności jego zakupu.
W poniższym tekście przybliżymy jedną z aplikacji, której celem jest łączenie posiadaczy produktów z najemcami. Hapipożyczki zapraszają  do lektury.

Jakie produkty można wynająć?

Zanim opiszemy jak wygląda cały proces wypożyczania od strony praktycznej, warto przybliżyć jakiego rodzaju przedmioty wchodzą w grę. Plenti – tak nazywa się aplikacja, którą stworzył polski Startup o tej samej nazwie jest jednym z pionierów tego rynku. W jej ofercie znajdziemy elektronikę użytkową (konsole, drony, laptopy, smartwatche), sprzęty używane na co dzień w kuchni (blendery, roboty, ekspresy do kawy), a nawet rowery elektryczne. Firma planuje poszerzyć gamę produktów o czym dowiadujemy się z samej aplikacji.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Chociaż podstawą idei share economy jest w dużej mierze zaufanie do drugiej osoby, samo zaufanie może być niewystarczające do tego, aby wypożyczać swoją własność innym. Firmy łączące obie strony transakcji doskonale zdają sobie z tego sprawę. Dlatego Plenti korzysta ze sprawdzonych rozwiązań, które funkcjonują, chociażby na rynku pożyczek. Biorąc pod uwagę, że cały proces wynajmu odbywa się w 100% online, wszystkie procedury zostały ograniczone do minimum. Nie oznacza jednak, iż nie zadbano o bezpieczeństwo interesów użytkowników.

Jak wygląda sam wynajem wybranej rzeczy krok po kroku?

Co zatem należy zrobić, aby móc cieszyć się wynajętym sprzętem?

1. Pobieramy aplikację ze sklepu Google Play lub wchodzimy na stronę https://plenti.app 
2. Zakładamy konto podając numer telefonu komórkowego. Po chwili otrzymujemy kod SMS do weryfikacji konta.
3. Następnie Plenti zachęca nas do weryfikacji naszej tożsamości za pomocą usług globalnego gracza w tym zakresie, którym jest firma VERIFF. Co ważne twórcy aplikacji zastrzegają, iż weryfikacja nie jest obowiązkowa a jej głównym celem jest zmniejszenie wysokości kaucji towarzyszącej transakcji wynajmu. Po potwierdzeniu tożsamości kaucja może zmaleć do 1 zł, zamiast nawet 1500 zł.
4. Drugą z metod do weryfikacji klienta jest aplikacja Kontomatik wykorzystywana od lat m.in. przez niektóre firmy pożyczkowe.

Przechodząc przez powyższe punkty możemy przystąpić do przeglądu oferty Plenti.
Znajdziemy tu m.in. cennik za wynajem każdego przedmiotu. Aplikacja oferuje 4 okresy wynajmu 1,3, 6 i 12-miesięczny. Decydując się na wynajem np. robota kuchennego wybieramy interesujący nas okres najmu, następnie podpinamy naszą kartę płatniczą celem pobrania z niej opłaty, ewentualnej blokady kwoty kaucji i przechodzimy do ustalenia warunków dostawy sprzętu.

Model dostaw Plenti opiera się na paczkomatach firmy InPost. Średni czas oczekiwania na dostawę to 1-2 dni robocze, choć firma zapewnia, iż zazwyczaj czas ten jest dużo krótszy. Po otrzymaniu powiadomienia o dotarciu paczki do paczkomatu odbieramy ją analogicznie jak każdą inną. Po zakończeniu okresu wynajmu pakujemy przedmiot ponownie w opakowanie i nadajemy paczkę zwrotną również przez InPost. Firma zapewnia w tym celu specjalne etykiety z niezbędnymi danymi przesyłki.
I to właściwie tyle. Po przyjęciu towaru i sprawdzeniu jego stanu firma zwraca ewentualną kaucję, która jest zabezpieczeniem na czas wynajmu. Wraca ona na konto klienta zazwyczaj w ciągu 2 dni od rejestracji zwrotu.

Do kogo skierowana jest aplikacja Plenti?

Trudno wskazać jednoznacznie jedną grupę docelową aplikacji. Bez wątpienia są to miłośnicy elektroniki i ogólnie rozumianej rozrywki cyfrowej, lecz nie tylko. W ofercie produktów do wynajęcia znajdziemy bowiem sprzęt kuchenny codziennego użytku: miksery, ekspresy do kawy.

Plenti to również doskonała okazja to przetestowaniu sprzętu przed jego nabyciem. Ile razy bowiem zdarza się tak, iż kupujemy coś bez możliwości dłuższego użytkowania, a potem szybko okazuje się, iż po kilku tygodniach sprzęt ląduje w szafie. Tzw. adaptacja do przedmiotów, które jako nowe budzą pożądanie nie jest podkreślana przez sprzedawców dążących do tego, aby klient kupił tu i teraz.

Załóżmy zatem, że nasze dziecko bardzo chce mieć konsolę. Wynajmujemy wybrane urządzenie 100-150 zł miesięcznie i obserwujemy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż początkowy zapał do tej formy rozrywki opadnie u naszej pociechy po kilku tygodniach. Chyba lepiej wydać nawet 300 zł niż trzymać w szafie konsolę za 2000 zł z nadzieją, że sięgniemy po nią parę razy w roku?

Inny przykład to wynajem modnych w ostatnich latach ekspresów do kawy, które potrafią kosztować nawet 3000 zł. Pomijając już fakt, iż mając taki ekspres moglibyśmy otworzyć mini kawiarnię to, zamiast wydawać naprawdę spore pieniądze, można go wynająć na 1-2 miesiące co będzie nasz kosztować ok. 120 zł miesięcznie. Jeśli po tym okresie okaże się, że nasze spożycie kawy, jej jakość i oferowany smak naprawdę wymagają takiego dużego ekspresu nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić go, chociażby na raty.

Opinia eksperta hapipożyczki

"Aplikacje typu Plenti są doskonałym dowodem na to, w jaki sposób technologia wpływa na nasze codzienne życie. Jeszcze 10-15 lat rozwiązania tego typu byłyby niezmiernie trudne do wdrożenia. Dziś integracja kilku narzędzi pozwala na weryfikację klienta, dokonanie przez niego płatności online, a to wszystko z poziomu smartfona z dostępem do internetu" – mówi ekspert hapipożyczki Joanna Izdebska Sales & Marketing Director, IPF Polska Sp.zo.o.

Za ideą sharing economy stoją potężne pieniądze

Jak podaje portal statista.com w ciągu najbliższym 4 lat wartość rynku współdzielenia usług sięgnie 330 mld USD.
Obok takich kwot nikt nie przejdzie obojętnie. Jest wielce prawdopodobne, iż w najbliższych latach doczekamy się wysypu aplikacji, które będą łączyć posiadaczy dóbr z osobami, które pragną je wynająć. Być może dojdzie nawet do wąskiej specjalizacji według branż. Nietrudno wyobrazić sobie np. najem maszyn ogrodniczych typu kosiarka, której używamy od czasu do czasu czy piły do przycięcia gałęzi.

Jakie korzyści przynosi sharing economy?

Lista korzyści z idei współdzielenia jest długa. I choć z pewnością nie brakuje głosów, że wynajmowanie to pozbawianie się własności, to faktem jest, iż nie wszystko musimy kupować. Najbogatsze społeczeństwa europy zachodniej nie mają problemu z tym, aby żyć w wynajmowanych mieszkaniach. Blisko połowa Niemców, Szwajcarów czy Austriaków mieszka w wynajętym mieszkaniu, a biorąc pod uwagę średnie zarobki są oni nieporównywalnie bogatsi od Polaków. 

Do korzyści możemy zaliczyć zatem:

1. Bardziej świadome zakupy. Dzięki opcji wynajmu wielu przedmiotów możemy kupować mniej, a tym samym korzysta na tym nasz domowy budżet.
2. Mniejsze zatrucie środowiska naturalnego. Im mniej rzeczy, które zalegają w szafach, piwnicach, by finalnie wylądować w koszu na śmieci tym lepiej. Mniej elektrośmieci to ukłon w stronę kondycji naszej planety. Mniej kupionych rzeczy to również mniejsza produkcja przemysłowa, która obok spalin z aut jest największym trucicielem środowiska.
3. Możliwość zarobku na posiadanej rzeczy w czasie kiedy z niej nie korzystamy. W ostatnim czasie coraz popularniejsze w naszym kraju stało się podróżowanie kamperem. Bardzo szybko zauważyły to wypożyczalnie, które umożliwiają wynajem kampera na 7-14 dni, aby móc poczuć jak to jest mieszkać w domu na kołach bez konieczności wydawania 250-300 tys. zł na jego zakup. Powoli rozwija się również najem prywatny kamperów od ich właścicieli z pominięciem wypożyczalni.

Podsumowanie

Jak każda nowość tak i aplikacje typu Plenti potrzebują nieco czasu, aby zdobyć wiernych użytkowników.
Nie ulega jednak wątpliwości, iż ekonomia współdzielenia ma już swoich zagorzałych zwolenników i będzie się dynamicznie rozwijać z korzyścią dla jej użytkowników.

Chętnie pomożemy Tobie w otrzymaniu pożyczki i odpowiemy na pytania
Pracujemy
Poniedziałek - Piątek:
od 08:00 do 18:00
Sobota:
od 09:00 do 17:00
Zadzwoń
Obsługa klienta
Sprzedaż
Informacje dotyczące Pożyczkodawcy:
Pożyczkodawcą jest IPF Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-305) przy Al. Jerozolimskie 136, wpisana przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000333174, NIP 7010191956, REGON 141948913, o kapitale zakładowym w wysokości 17.400.000,00 zł, który został opłacony w całości (dalej jako IPF Polska Sp. z o.o. lub hapipożyczki). IPF Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie prowadzi działalność w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim oraz jako członek Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (wcześniej Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce) stosuje Zasady Dobrych Praktyk i przeszła pozytywnie Audyt Etyczny.
Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki oferty pożyczki uzależnione są od poziomu i stopnia wiarygodności kredytowej konsumenta.
Produkt „Pożyczka Długoterminowa”
Oferta produktowa „Pożyczka Długoterminowa” obowiązuje od dnia 1 lipca 2021r i dotyczy pożyczki oferowanej wyłącznie przez Internet (online). Z oferty produktowej „Pożyczka Długoterminowa” mogą skorzystać wyłącznie nowi klienci (konsumenci nieposiadający aktywnej umowy pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku), którzy otrzymają pozytywną ocenę badania zdolności kredytowej, spełnią wymagania oceny kredytowej oraz wiarygodności finansowej i płatniczej obowiązujące w hapipożyczki. Oferta produktowa „Pożyczka Długoterminowa” dostępna jest z okresem kredytowania od 6 do 36 miesięcy, w kwotach od 2 000 zł do 15 000 zł. Poziom pozaodsetkowych kosztów oferty produktowej „Pożyczka Długoterminowa” wynosi 0,42% miesięcznie.
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 9,80%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 15.000,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 17.268,00 zł, oprocentowanie stałe 0,00%, całkowity koszt kredytu 2.268,00 zł (w tym: prowizja 1.701,00 zł, odsetki 0,00 zł, opłata przygotowawcza 567,00 zł), 36 miesięcznych rat: 35 pierwszych miesięcznych równych rat w wysokości po 479,67 zł., ostatnia 36 miesięczna rata w wysokości 479,55 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01.07.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie Pożyczki Długoterminowej.


Produkt "Pożyczka ratalna"
Oferta produktowa „Pożyczka ratalna” obowiązuje od dnia 01 lipca 2021 r. Z oferty produktowej „Pożyczka ratalna” mogą skorzystać klienci, którzy otrzymają pozytywną ocenę badania zdolności kredytowej, spełnią wymagania oceny kredytowej oraz wiarygodności finansowej i płatniczej obowiązujące w hapipożyczki. Oferta produktowa „Pożyczka ratalna” dostępna jest z okresem kredytowania wynoszącym od 6 do 36 miesięcy, w kwotach od 800,00 zł do 15.000 zł. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 118,81 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 3.000,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 5.273,40 zł, oprocentowanie stałe 7,20 %, całkowity koszt kredytu 2.273,40 zł (w tym: prowizja 1.571,40 zł, odsetki 178,20 zł, opłata hapiserwis 523,80 zł), 18 miesięcznych rat: 17 pierwsze miesięczne równe raty w wysokości po 292,97 zł, ostatnia 18 miesięczna rata w wysokości 292,91 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01.07.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie Pożyczki ratalnej.Dane osobowe:
Administratorem danych osobowych udostępnianych przez Uczestników Promocji w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych, zwanego dalej RODO) jest IPF Polska Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, Al. Jerozolimskie 136, 02-305 Warszawa. Wszelkie informację dotyczące przetwarzania danych osobowych, w szczególności dotyczące praw osób, których dane są przetwarzane zamieszczone zostały w klauzuli informacyjnej, którą klient otrzymuje przy zawarciu Umowy Pożyczki oraz która dostępna jest na stronie internetowej Administratora www.hapipozyczki.pl/polityka-prywatnosci. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych: Priit Piir, z którym uczestnicy promocji mogą skontaktować się pod adresem: privacy@ipfdigital.com
Rozstrzyganie sporów:
Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a IPF Polska Sp. z o.o., jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Pod adresem http://ec.europa.eu/consumers/odr dostępna jest platforma internetowego systemu rozstrzygania sporów pomiędzy konsumentami i przedsiębiorcami na szczeblu unijnym (platforma ODR). Platforma ODR stanowi interaktywną i wielojęzyczną stronę internetową z punktem kompleksowej obsługi dla konsumentów i przedsiębiorców dążących do pozasądowego rozstrzygnięcia sporu dotyczącego zobowiązań umownych wynikających z internetowej umowy sprzedaży lub umowy o świadczenie usług.
Dodatkowe informacje:
Zgodnie z wymogami firmy Google Inc. informujemy, że minimalny okres na jaki udzielane są oferty produktowe hapipożyczki wynosi 6 miesiące a maksymalny 36 miesiące. Maksymalne RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania) hapipożyczki wynosi 219,36%. Infolinia: 22 395 85 87 (opłata za połączenie według taryfy operatora). Adres email: bok@hapipozyczki.pl Wszelkie prawa do zawartości strony Internetowej zastrzeżone dla IPF Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-305) przy Al. Jerozolimskie 136, wpisana przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000333174, NIP 7010191956, REGON 141948913, o kapitale zakładowym w wysokości 17.400.000,00 zł, który został opłacony w całości.