HapiPożyczki na raty
Wigilia 2021 będzie już drugą, której towarzyszy pandemia Covid-19 i miejmy nadzieję, że ostatnią. Tak czy inaczej, pomimo różnych niedogodności i obostrzeń, musimy zrobić co w naszej mocy, aby tegoroczne święta były równie udane, jak w poprzednich latach. Święta to jednak nie tylko radość, ale też spore wydatki. Ile Polacy planują wyd...

Ile wydamy na tegoroczne święta?

2021 M12 16

Wigilia 2021 będzie już drugą, której towarzyszy pandemia Covid-19 i miejmy nadzieję, że ostatnią. Tak czy inaczej, pomimo różnych niedogodności i obostrzeń, musimy zrobić co w naszej mocy, aby tegoroczne święta były równie udane, jak w poprzednich latach. Święta to jednak nie tylko radość, ale też spore wydatki. Ile Polacy planują wydać w tym roku na organizację świąt? Odpowiedzi poszukamy w kolejnej już edycji raportu „Zakupy świąteczne 2021” przygotowanej przez Deloitte.

Rekordowa inflacja ma coraz większy wpływ na świąteczny koszyk

Coś, co jeszcze 2-3 lata temu wydawało się pozostawać gdzieś w tle codziennego życia, w drugiej połowie 2021 roku dało mocno o sobie znać. Mowa o najwyższej od 20 lat inflacji, która przekroczyła w listopadzie 7%. Tak duży wzrost cen produktów i usług – szczególnie przed świętami – uderzy po kieszeni przeważającą część społeczeństwa. 

Ile w takich okolicznościach planują wydać uczestnicy badania? Dla jasności – trudno na podstawie jednego raportu wyrokować o wydatkach w imieniu całego społeczeństwa, ale jedno wydaje się pewne – tegoroczna Wigilia będzie nas kosztować więcej, niż w poprzednich latach.

2129 złotych to suma świątecznych wydatków według badania „Zakupy świąteczne 2021”

Wspomniana kwota może wydawać się dużo wyższa na tle wyników z innych badań na temat wydatków świątecznych, dlatego też warto rozbić ją na składowe, aby uzyskać kompletny obraz. 

Według raportu na żywność i napoje wydamy zdecydowanie najwięcej, bo blisko 950 złotych. Prezenty będę nas kosztować prawie 550 złotych. Trzecią pozycją są koszty podróży. Budżet na ten cel to średnio 330 złotych. Przy obecnych cenach paliw, rodzinny wyjazd na drugi koniec polski i powrót to wydatek rzędu 300-400 złotych. Szeroko rozumiane przyjemności i rozrywka to pozycja, na którą przeznaczymy około 300 złotych.

Z powyższego zestawienia wynika jasno, że żywność i prezenty stanowią aż 70% budżetu. Osoby biorące udział w badaniu przyznają przy okazji, że w tym roku wydadzą ponad 200 złotych więcej niż w ubiegłym. Czym jeszcze będą wyróżniać się tegoroczne święta?

Zdecydowana większość Polaków spędzi święta w domu w gronie najbliższych.

Takiej odpowiedzi udzieliło ponad 3/4 ankietowanych. Co piąty spędzi ten wyjątkowy czas u rodziny. 
Na podkreślenie zasługuje ograniczenie swojej mobilności przed i w trakcie świąt. Przyznaje się do tego 47% respondentów. Pandemia zachęca do unikania miejsc publicznych i przemieszczania się, choć na tle 2020 roku widać duży postęp. Wówczas to aż 70% zaniechało wizyty w tego typu miejscach. Takie nastawienie nie pozostaje bez wpływu na nasze decyzje zakupowe. 

Aż 38% badanych wybiera wizytę w sklepie z dużym wyprzedzeniem. Najbardziej zapobiegliwi deklarowali chęć zrobienia zakupów na święta już w listopadzie, a 32% stara się ograniczyć ilość podróży do galerii handlowych. Wbrew pozorom Black Friday, który kojarzony jest powszechnie z super okazjami cenowymi, w tym roku skusił jedynie około 10% respondentów do zakupu upominków podczas wyprzedaży.

Kto może liczyć na prezenty, a jeśli już, to na jakie?

Tu nie ma mowy o niespodziance. Najbardziej uprzywilejowani są najmłodsi.

Aż 63% osób przyznaje, że kupi prezenty dla dzieci, tuż za nim znajdują się partnerzy, żony i mężowie – 61%. Podium zamykają rodzice, którzy zebrali 56% odpowiedzi.

A czego możemy się spodziewać, rozpakowując prezenty?

W tym przypadku również trudno mówić o zaskoczeniu. Ponad połowa upominków zawierać będzie kosmetyki i perfumy. Na drugim miejscu znajdą się gry i zabawki, a na trzecim ponadczasowe książki. 

Gdzie wydamy tegoroczny budżet świąteczny?

Mając na uwadze, że największą składową świątecznych wydatków jest żywność, w pierwszej kolejności warto wskazać, że 85% badanych udaje się po nie do sklepów stacjonarnych. Aż 93% z nas wybiera tzw. dyskonty. Sklepy online, które tradycyjnie pod koniec roku radzą sobie najlepiej, mają z kolei coraz większych udział w sprzedaży pozostałych kategorii produktów. 

Po szeroko rozumianą elektronikę, książki czy zabawki do sklepów internetowych uda się aż 63% respondentów. Z całą pewnością tak wysoki odsetek to po części zasługa pandemii, która skutecznie zniechęca do przebywania w zatłoczonych sklepach stacjonarnych. W ogólnym rozrachunku – poza żywnością – kanał online ma 47% udziału, jeśli chodzi o wydaną kwotę przeznaczoną na święta. Dla branży e-commerce to bez wątpienia doskonała wiadomość.

W jaki sposób sfinansujemy tegoroczne święta?

Wiemy, ile wydadzą osoby biorące udział w badaniu – 2129 złotych. Nie wiemy natomiast w jaki sposób zamierzają sfinansować ten wydatek. Takiego pytania zwyczajnie zabrakło w ankiecie, dlatego też do odpowiedzi na to pytanie posłużymy się informacjami z innego badania przeprowadzonego na potrzeby świąt – Barometr Świąteczny firmy ASMRESEARCH. Wynika z niego, że 3/4 Polaków finansuje święta z bieżących wynagrodzeń, 25% sięgnie w tym celu po oszczędności, a około 2-3% wesprze się pożyczką.

Zdaniem eksperta hapipożyczki, o ile nie zarabiamy odpowiednio dużo i nie mamy oszczędności, pożyczka staje się naturalnym wyborem. Przy czym warto podkreślić – dobra pożyczka może pomóc zorganizować wymarzone święta bez wyrzeczeń, nie będąc przy okazji nadmiernym obciążeniem dla naszego domowego budżetu. 
Pożyczka ratalna od hapipożyczki nie dość, że ma bardzo atrakcyjne RRSO – 9,80% – to dodatkowo pozwala rozpocząć spłatę dopiero 2 miesiące po dniu otrzymania pieniędzy.

Bez względu na poziom wydatków i posiadany budżet połową sukcesu jest planowanie

Przy okazji świąt nie możemy zapomnieć, że związane z nimi przygotowania to spore wyzwanie logistyczne. Współczesny pęd życia sprawia, że zazwyczaj na wszystko brakuje nam czasu. Dlatego – aby uniknąć nagromadzenia się spraw na ostatnią chwilę – warto kilka tygodni wcześniej stworzyć listę, dzięki której nie tylko będzie nam łatwiej, ale przede wszystkim o niczym nie zapomnimy. 

Nie bierzmy również na siebie zbyt wielu obowiązków. Jeśli tylko mamy wokół innych domowników, nie wahajmy się prosić ich o pomoc w przygotowaniach. Każda, nawet z pozoru prosta pomoc, w końcowym rozrachunku może okazać się nieoceniona. Święta powinny być rodzinne nie tylko z nazwy, ale również ze względu na wspólne przygotowania.

Chętnie pomożemy Tobie w otrzymaniu pożyczki i odpowiemy na pytania
Pracujemy
Poniedziałek - Piątek:
od 08:00 do 18:00
Zadzwoń
Obsługa klienta
Sprzedaż
Informacje dotyczące Pożyczkodawcy:
Pożyczkodawcą jest IPF Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-305) przy Al. Jerozolimskie 136, wpisana przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000333174, NIP 7010191956, REGON 141948913, o kapitale zakładowym w wysokości 20.550.000,00 zł, który został opłacony w całości (dalej jako IPF Polska Sp. z o.o. lub hapipożyczki). IPF Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie prowadzi działalność w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim oraz jako członek Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (wcześniej Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce) stosuje Zasady Dobrych Praktyk i przeszła pozytywnie Audyt Etyczny.
Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki oferty pożyczki uzależnione są od poziomu i stopnia wiarygodności kredytowej konsumenta.
Produkt „Pożyczka Długoterminowa”
Oferta produktowa „Pożyczka Długoterminowa” obowiązuje od dnia 1 lipca 2021r i dotyczy pożyczki oferowanej wyłącznie przez Internet (online). Z oferty produktowej „Pożyczka Długoterminowa” mogą skorzystać wyłącznie nowi klienci (konsumenci nieposiadający aktywnej umowy pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku), którzy otrzymają pozytywną ocenę badania zdolności kredytowej, spełnią wymagania oceny kredytowej oraz wiarygodności finansowej i płatniczej obowiązujące w hapipożyczki. Oferta produktowa „Pożyczka Długoterminowa” dostępna jest z okresem kredytowania od 12 do 36 miesięcy, w kwotach od 2 000 zł do 15 000 zł. Poziom pozaodsetkowych kosztów oferty produktowej „Pożyczka Długoterminowa” wynosi 0,42% miesięcznie.
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 9,80%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 15.000,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 17.268,00 zł, oprocentowanie stałe 0,00%, całkowity koszt kredytu 2.268,00 zł (w tym: prowizja 1.701,00 zł, odsetki 0,00 zł, opłata za hapiserwis 567,00 zł), 36 miesięcznych rat: 35 pierwszych miesięcznych równych rat w wysokości po 479,67 zł., ostatnia 36 miesięczna rata w wysokości 479,55 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01.07.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie Pożyczki Długoterminowej.


Produkt "Pożyczka ratalna"
Oferta produktowa „Pożyczka ratalna” obowiązuje od dnia 01 lipca 2021 r. Z oferty produktowej „Pożyczka ratalna” mogą skorzystać klienci, którzy otrzymają pozytywną ocenę badania zdolności kredytowej, spełnią wymagania oceny kredytowej oraz wiarygodności finansowej i płatniczej obowiązujące w hapipożyczki. Oferta produktowa „Pożyczka ratalna” dostępna jest z okresem kredytowania wynoszącym od 6 do 36 miesięcy, w kwotach od 800,00 zł do 15.000 zł. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 118,81 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 3.000,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 5.273,40 zł, oprocentowanie stałe 7,20 %, całkowity koszt kredytu 2.273,40 zł (w tym: prowizja 1.571,40 zł, odsetki 178,20 zł, opłata hapiserwis 523,80 zł), 18 miesięcznych rat: 17 pierwsze miesięczne równe raty w wysokości po 292,97 zł, ostatnia 18 miesięczna rata w wysokości 292,91 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01.07.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie Pożyczki ratalnej.Dane osobowe:
Administratorem danych osobowych pożyczkobiorców jest IPF Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Jerozolimskie 136, 02-305 Warszawa. Wszelkie informację dotyczące przetwarzania danych osobowych, w szczególności dotyczące praw osób, których dane są przetwarzane zamieszczone zostały w klauzuli informacyjnej, którą klient otrzymuje przy zawarciu Umowy Pożyczki oraz która dostępna jest na stronie internetowej Administratora www.hapipozyczki.pl/polityka-prywatnosci. Z Administratorem można się skontaktować poprzez adres email: bok@hapipozyczki.pl, telefonicznie pod numerem 22 395 85 87 (koszt połączenia według taryfy operatora) lub pisemnie na adres siedziby Administratora. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych: Aleksandrę Banach, z którym można się skontaktować poprzez email: privacy_pl@ipfdigital.com lub pisemnie na adres IPF Polska Sp. z o. o. Al. Jerozolimskie 136, 02-305 Warszawa (z adnotacją „IOD”).
Rozstrzyganie sporów:
Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a IPF Polska Sp. z o.o., jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
Pod adresem http://ec.europa.eu/consumers/odr dostępna jest platforma internetowego systemu rozstrzygania sporów pomiędzy konsumentami i przedsiębiorcami na szczeblu unijnym (platforma ODR). Platforma ODR stanowi interaktywną i wielojęzyczną stronę internetową z punktem kompleksowej obsługi dla konsumentów i przedsiębiorców dążących do pozasądowego rozstrzygnięcia sporu dotyczącego zobowiązań umownych wynikających z internetowej umowy sprzedaży lub umowy o świadczenie usług.
Dodatkowe informacje:
Zgodnie z wymogami firmy Google Inc. informujemy, że minimalny okres na jaki udzielane są oferty produktowe hapipożyczki wynosi 6 miesiące a maksymalny 36 miesiące. Maksymalne RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania) hapipożyczki wynosi 219,36%. Infolinia: 22 395 85 87 (opłata za połączenie według taryfy operatora). Adres email: bok@hapipozyczki.pl Wszelkie prawa do zawartości strony Internetowej zastrzeżone dla IPF Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-305) przy Al. Jerozolimskie 136, wpisana przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000333174, NIP 7010191956, REGON 141948913, o kapitale zakładowym w wysokości 20.550.000,00 zł, który został opłacony w całości.