Nasz budżet ucierpiał za sprawą pandemii i ograniczenia dochodów. Co więcej, przymusowy pobyt w domu wykorzystaliśmy na nowe hobby, co dodatkowo uszczupliło nasze oszczędności. Z pomocą przychodzą eksperci hapipożyczek i ich sprawdzone wskazówki, dzięki którym dotrzymacie noworocznych postanowień i skutecznie zmniejszycie swoje wydatki.
Nie mając konkretnego celu, często kupujemy za dużo, sugerując się aktualnymi trendami, a nie naszymi faktycznymi potrzebami. Nowy laptop może jeszcze poczekać, skoro nasz obecny dobrze nam służy, a jego jedynym mankamentem jest mniej innowacyjny wygląd. Eksperci hapipożyczek radzą, aby nasze wybory zakupowe były dobrze przemyślane i niepodejmowane pod wpływem chwili. Zdarza się, że spragnieni rabatów decydujemy się na podróże z gazetką promocyjną, podczas gdy zaoszczędzone pieniądze i tak wydamy na transport do kilku marketów spożywczych. W ten sposób marnujemy energię, czas i przede wszystkim nie zwiększamy naszych oszczędności. Warto zwrócić uwagę na popularne sztuczki marketingowe i z rozsądkiem polować na nadchodzące wyprzedaże. W ograniczeniu naszej konsumpcji pomocne będzie również wypisanie się z newsletterów sklepów internetowych. Zrezygnujmy także z obserwowania firmowych kont w mediach społecznościowych, bo czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal.
Wyrzucanie przeterminowanego jedzenia to jeden z częstszych powodów braku oszczędności. Zbyt obfite zakupy i porcje posiłków, nieodpowiednie przechowywanie artykułów spożywczych czy zakup złego jakościowo produktu, to główne przyczyny poważnego na całym świecie problemu, z którym powinniśmy się zmierzyć. Jedną z praktycznych wskazówek jest planowanie jadłospisu i ścisłe trzymanie się listy zakupów, na które nie należy wybierać się głodnym, ani do syta najedzonym. Zwracajmy uwagę na etykiety na opakowaniach, ponieważ nie każdy z nas potrafi je prawidłowo rozróźniać. "Najlepiej spożyć przed" oznacza, że choć minął termin ważności, produkt jest nadal zdatny do spożycia, tylko jego smak lub wygląd może odbiegać od idealnych. „Należy spożyć do…” to termin, po upływie którego produkt staje się niebezpieczny dla naszego zdrowia, i w żadnym wypadku nie należy go spożywać. Odchodząc od kasy, uważnie sprawdzajmy paragon i nabijane ceny produktów, ponieważ ich wartość może się znacznie różnić od tej na półkach. Pamiętajmy, że na rynku istnieje coraz więcej aplikacji oferujących zakup posiłków i świeżych wypieków niesprzedanych danego dnia w piekarni, warzywniaku lub w restauracji. Zdobycie smacznej i atrakcyjnej cenowo żywności z popularnych lokali gastronomicznych nigdy nie było prostsze.
Kolejnym pochłaniaczem naszych domowych finansów jesteśmy my sami, a dokładniej nasze przyzwyczajenia. Tak drobne zmiany jak zakup filtra do wody i torby na zakupy, naprawienie cieknącego kranu i zakręcanie go podczas mycia zębów lub wymiana żarówek na energooszczędne, mogą przynieść niezwykłe efekty i dodatkowe pieniądze na naszym koncie. Obecnie popularne staje się życie w duchu zero waste polegające na generowaniu jak najmniejszej ilości odpadów. Ruch propaguje m.in. naprawianie zamiast kupowania, dawanie rzeczom drugiego życia (np. stworzenie tablicy korkowej z korków po winie), recykling, a bardziej obrazowo – samodzielną produkcję środków czystości, domową hodowlę ziół i przypraw czy korzystanie z kubków wielorazowych przy zakupie kawy na wynos, dzięki czemu w niektórych lokalach gastronomicznych zapłacimy za nią taniej. Postępując zgodnie z ideą zero waste i promując odpowiedzialny styl życia, wpływamy pozytywnie nie tylko na nasze oszczędności, ale również na środowisko naturalne.
Małymi krokami możemy osiągnąć naprawdę wielkie rezultaty, dlatego podejmijmy wyzwanie i wypracujmy zdrowe nawyki finansowe. Choć początki bywają najbardziej wymagające, nie rezygnujmy i bądźmy dla siebie wyrozumiali. Już niedługo eksperci hapipożyczek podzielą się z Wami kolejnymi cennymi wskazówkami, dzięki którym z łatwością zapanujecie nad budżetem domowym w nowym roku.