HapiPożyczki na raty
Popularność zakupów internetowych rośnie w Polsce od lat. Prawdziwy boom nastąpił jednak w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, które zbiegły się z okresem światowej pandemii Covid-19. Można śmiało powiedzieć, iż o ile część branż mocno odczuła negatywne skutki obostrzeń związanych z pandemią, o tyle inne, wręcz na tym skorzystały. Mowa tu oc...

Dlaczego Polacy pokochali zakupy w sieci?

2021 M09 29

Popularność zakupów internetowych rośnie w Polsce od lat. Prawdziwy boom nastąpił jednak w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, które zbiegły się z okresem światowej pandemii Covid-19. Można śmiało powiedzieć, iż o ile część branż mocno odczuła negatywne skutki obostrzeń związanych z pandemią, o tyle inne, wręcz na tym skorzystały. Mowa tu oczywiście o szybkim rozwoju branży e-commerce. Kto najchętniej kupuje w sieci? Jakie produkty cieszą się największym zainteresowaniem? Co zachęca klientów do tej formy zakupów? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Czy tradycyjne sklepy mają się czego bać?

Coś, co jeszcze 10-15 lat temu wydawało się trudne do wyobrażenia, powoli staje się tematem do rozważań.
Dane o rozwoju e-handlu pokazują bowiem, iż w sieci zakupy robi już 73% użytkowników Internetu. I wbrew temu, co można by przewidywać wcale nie są to osoby wyłącznie młode. Najliczniejszą grupę kupujących stanowią osoby w wieku 35-49 lat co daje 32% w łącznej liczbie kupujących, a tuż za nimi znajduje się pokolenie 50+, które stanowi aż 28% klientów e-sklepów. Ciekawe i wręcz zaskakujące jest to, iż to osoby najmłodsze stanowią stosunkowo najmniej liczną grupę kupujących online. Dla przedziału wiekowego 15-24 lat jest to 17% a dla wieku 25-34 nieco więcej, bo 22%. Oczywiście nie w każdej kategorii produktów sprzedaż przez Internet jest tak wysoka, ale pokazuje to pewien trend, który będzie przybierał na sile. „Nie bez powodu coraz więcej sklepów stacjonarnych stawia mocno na kanał e-commerce dając możliwość zakupu tych samych produktów przez internet. Omnichannel jest bardzo ważnym doświadczeniem z perspektywy klienta. Buduje zaufanie do internetowych kanałów sprzedaży bazując na wypracowanym zaufaniu w modelu offlinowym. Jest to istotny zabieg zwłaszcza w przypadku generacji Silver 50+”- mówi ekspert Izabela Kochańska-Lubowiecka Digital Business Director, hapipożyczki. Same sklepy coraz częściej stawiają na kasy samoobsługowe i stanowią bardzo często punkty odbioru dla towarów zakupionych w sieci. Dla klientów, którzy cenią sobie tradycyjną formę zakupów w sklepie stacjonarnym oznacza to mniejszy tłok w samym sklepie i ograniczony do minimum kontakt z jego pracownikami.

Jakie czynniki najbardziej wpływają na rozwój zakupów przez Internet?

Co tak naprawdę sprawia, iż zakupy w sieci coraz częściej wypierają te tradycyjne? Od lat prowadzone są na ten temat różne badania, ankiety a ich wyniki służą do jeszcze lepszego dopasowania oferty sklepów do potrzeb klientów. Poznajmy zatem najczęściej wskazywane powody robienia zakupów w e-sklepach.

1. Dostępność sklepu 24h/365, czyli całą dobę bez względu na dzień tygodnia, święto itd.

Żyjemy w czasach pośpiechu i nagminnego braku czasu. Zakupy natomiast pochłaniają go i to całkiem sporo.
Do sklepu trzeba dojechać, następnie wyszukać potrzebne produkty, odstać w kasie i wrócić do domu. Wszystko to trzeba oczywiście dopasować do godzin pracy sklepu. Na tym tle zakupy z domowej kanapy w niedzielny poranek wydają się czymś nieprawdopodobnym, a jednak dostępnym na wyciągnięcie ręki.

2. Możliwość porównania wielu produktów przede wszystkim pod kątem ich ceny to drugi ze wskazywanych atutów. Jak wiadomo nic nie wpływa lepiej na ceny jak silna konkurencja. Chcąc kupić dowolny produkt np. książkę jej cena może się różnić w poszczególnych księgarniach.

3. Możliwość zwrotu zakupionego towaru to kolejny z plusów, który skłania do e-zakupów szczególnie osoby z pokolenia Silver Generation, czyli 50+.

Oprócz wymienionych powyżej kryteriów klienci e-sklepów zwracają uwagę na:
- na czas realizacji zamówienia,
- koszty i formę dostawy,
- dostępne formy płatności.

W tych trzech obszarach zaszły w ostatnich latach spore zmiany. Wejście na rynek takich graczy jak InPost ze swoimi paczkomatami okazało się prawdziwą rewolucją i strzałem w dziesiątkę z punktu widzenia potrzeb klientów. Kolejnym krokiem było powstanie punktów odbioru paczek np. w kioskach sieci RUCH lub sklepach Żabka co przełożyło się na coraz łatwiejszy dostęp do odbioru zakupionych towarów. W temacie form płatności prym wiodą płatności online, które stanowią ok. 65% spośród ogólnej liczby transakcji. Są one księgowane natychmiast po ich zrealizowaniu co przyspiesza proces uruchomienia całego zamówienia bez konieczności czekania na zaksięgowanie przelewu. Wśród młodych klientów duży udział (54%) ma na tym polu standard płatności BLIK, który dzięki swojej wygodzie szybko zdobywa popularność1.

E-zakupy to już nie tylko książki i elektronika

Przez wiele lat zakupy w sieci ograniczały się do dość wąskiego asortymentu. Z czasem klienci doceniając wygodę i oszczędność czasu sięgnęli po kolejne produkty. Obecnie przez internet możemy zrobić zakupy spożywcze, a nawet kupić samochód z dostawą do domu. W zakupach online widać też wyraźny podział na produkty kupowane przez kobiety i mężczyzn.
Panie z chęcią sięgają po odzież, obuwie, kosmetyki, produkty dla dzieci, książki czy akcesoria do domu.
Mężczyźni z kolei wybierają sklepy z elektroniką, porównywarki ubezpieczeń i artykuły dla kolekcjonerów.
Tym, co łączy obie grupy są zakupy farmaceutyczne po które sięgają chętnie przedstawiciele pokolenia Silver Generation.

Usługi dodatkowe, które mają skłonić do zakupów online

Rosnąca sprzedaż w sklepach internetowych sprawia, iż ich właściciele muszą mieć stale rękę na pulsie.  Obserwować wszelkie pojawiające się usługi, które mogą w jakiś sposób wesprzeć ich działalność. Klienci błyskawicznie reagują na takie zmiany i brak danej usługi w sklepie może przełożyć się na ich odwrót do konkurencji. A tego wolałby uniknąć każdy właściciel biznesu. „Bardzo silnie rozwija się trend związany z user experience, którego celem jest maksymalne ułatwienie klientom składania zamówień, a tym samym generowanie większych przychodów w e-sklepach”dodaje ekspert Izabela Kochańska-Lubowiecka Digital Business Director, hapipożyczki. Przykłady można by tu mnożyć. Przytoczmy dwa.

1. Kup dziś – zapłać w ciągu 30 dni. Tzw. płatności odroczone umożliwiają klientom dokonanie zakupu, nawet jeśli w danej chwili nie mają na to pieniędzy. Zapewniają to specjalne aplikacje zintegrowane z bankami, systemami do płatności. Są to m.in. PayPo, Twisto, a od niedawna również Klarna. Również same sklepy zauważając taką potrzebę wdrażają je z myślą o klientach. Tak zrobiły sieci Zalando2  oraz CCC3 .
2. Kup i oddaj towar nawet w ciągu 100 dni. Tego typu zachęty to domena sklepów z odzieżą. Dzięki takiej opcji właściciele sklepów zwiększają sprzedaż, gdyż świadomość tego, iż można oddać zakupiony towar to jeden z lepszych sposobów na skłonienie klienta do zakupów. Pomimo zapewne sporych kosztów obsługi zwrotów, biznes ten musi się opłacać skoro prawo do oddania towaru z tak długim terminem jest cały czas dostępne.

Połączenie obu powyższych usług daje pewien obraz, w jakim kierunku zmierzają e-zakupy. Sklepy próbują usunąć wszelkie możliwe przeszkody, które w jakikolwiek sposób mogłyby zniechęcić ich klientów do podjęcia decyzji o zakupie tu i teraz.

Allegro kontra Amazon, czyli starcie gigantów e-commerce

Na koniec warto wspomnieć o rywalizacji Allegro z gigantem z USA. Wejście na rynek Amazona w polskiej wersji językowej miało miejsce w lutym 2021 r. i odbyło się bez specjalnego rozgłosu. Tymczasem już kilka miesięcy później strona notowała ponad 4 mln odwiedzin użytkowników 4.

Póki co rodzime Allegro nie ma powodu do obaw, ale trudno liczyć, aby Amazon zadowolił się obecną pozycją, zwłaszcza że jeszcze nie wprowadził do Polski pełnego zakresu usług. Możliwości finansowe Amazona są praktycznie nieograniczone. Czas pokaże, kiedy jego oferta zacznie przyciągać więcej klientów niż znacznie większego, póki co Allegro. Rywalizacja obu gigantów, dla klientów oznaczać będzie coraz lepsze warunki zakupu, a tym samym kolejne wzrosty całego rynku e-handlu.

Podsumowanie

Rozwój rynku e-commerce wydaje się niezagrożony. I choć trudno spodziewać się takich wzrostów wartości sprzedaży, z jakimi mieliśmy do czynienia w roku 2020, gdy wyniósł on 35% w stosunku do roku 2019 to dynamika wzrostów powinna utrzymać się na poziomie niedostępnym dla wielu innych branż 5.


Podstawą do takich założeń mogą być, chociażby deklaracje 85% konsumentów, z których wynika, iż nawet po okresie pandemii ich chęć do zakupów online pozostanie podobna.

Trwała zmiana nawyków zakupowych wśród klientów to doskonała wiadomość dla sklepów internetowych i sygnał dla właścicieli sklepów stacjonarnych, aby jak najszybciej zaistnieć w kanale online. W przeciwnym razie ich obroty a tym samym zyski mogą się gwałtownie skurczyć. Dobra wiadomość jest taka, iż założenie sklepu internetowego jeszcze nigdy nie było tak proste, jak obecnie. 

1 https://www.newsweek.pl/trendy-i-inspiracje/millenialsi-czy-silver-generation-kto-glownie-wybiera-sie-na-zakupy-w-internecie/rqqkv66

2 https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/zalando-wprowadza-platnosci-odroczone-w-polsce/nltfels

3 https://www.money.pl/gospodarka/ccc-szykuje-rewolucje-wprowadza-platnosci-odroczone-i-kasy-samoobslugowe-6678617907538752a

4 https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/pol-roku-polskiego-amazona-konkurencja-nie-ma-sie-czego-obawiac/x7d4r4r

5 https://www.pwc.pl/pl/pdf-nf/2021/strategie-ktore-wygrywaja-raport-PwC.pdf

Chętnie pomożemy Tobie w otrzymaniu pożyczki i odpowiemy na pytania
Pracujemy
Poniedziałek - Piątek:
od 08:00 do 16:00
Zadzwoń
Obsługa klienta
IPF Polska Sp. z o. o.
Inflancka 4A
00-189 Warszawa
Pożyczka Długoterminowa
Informacje dotyczące Pożyczkodawcy:
Pożyczkodawcą jest IPF Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie przy ul. Inflanckiej 4A, 00-189 Warszawa, wpisana przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000333174 NIP: 7010191956, REGON: 141948913, o kapitale zakładowym 20.550.000,00 zł. IPF Polska sp. z o.o. prowadzi działalność w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki oferty pożyczki uzależnione są od poziomu i stopnia wiarygodności kredytowej konsumenta.
Dane osobowe:
Administratorem danych osobowych jest IPF Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Inflanckiej 4A, 00-189 Warszawa (KRS: 0000333174). Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania przez niego danych osobowych, w szczególności dotyczące praw, osób których dane dotyczą w związku z przedmiotowym przetwarzaniem, zamieszczone zostały w Polityce Prywatności, która dostępna jest na stronie internetowej Administratora www.hapipozyczki.pl/polityka-prywatnosci.
Z Administratorem można skontaktować się poprzez: adres e-mail - bok@hapipozyczki.pl; telefonicznie pod numerem - 22 263 09 55 (koszt połączenia według taryfy operatora); lub pisemnie na adres siedziby Administratora.
Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych: Aleksandrę Banach, z którym można skontaktować się poprzez: (1) adres e-mail - privacy@ipfpolska.pl lub privacy_pl@ipfdigital.com; bądź (2) pisemnie na adres siedziby Administratora (z adnotacją „IOD”)."
Rozstrzyganie sporów:
Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a IPF Polska sp. z o.o., jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. Pod adresem http://ec.europa.eu/consumers/odr dostępna jest platforma internetowego systemu rozstrzygania sporów pomiędzy konsumentami i przedsiębiorcami na szczeblu unijnym (platforma ODR). Platforma ODR stanowi interaktywną i wielojęzyczną stronę internetową z punktem kompleksowej obsługi dla konsumentów i przedsiębiorców dążących do pozasądowego rozstrzygnięcia sporu dotyczącego zobowiązań umownych wynikających z internetowej umowy sprzedaży lub umowy o świadczenie usług.
Dodatkowe informacje:
Zgodnie z wymogami firmy Google Inc. informujemy, że minimalny okres na jaki udzielane są oferty produktowe hapipożyczki wynosi 6 miesiące a maksymalny 36 miesiące. Maksymalne RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania) hapipożyczki wynosi 219,36%. Infolinia: 22 263 09 55 (opłata za połączenie według taryfy operatora). Adres email: bok@hapipozyczki.pl Wszelkie prawa do zawartości strony Internetowej zastrzeżone dla IPF Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-189) przy ul. Inflanckiej 4A, wpisana przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000333174, NIP 7010191956, REGON 141948913, o kapitale zakładowym w wysokości 20.550.000,00 zł.