HapiPożyczki na raty
Przeciętne polskie wesele kosztuje około 50 000 zł. Jednak pamiętajmy, że na wesele można wydać zarówno dużo mniej i jak i dużo więcej. Zobacz orientacyjne ceny poszczególnych elementów wesela.Spis treści:1. Wesele to spory wydatek2. Koszt wesela - jak go podzielić?3. Dodatkowe koszty wesela4. Koszty wesela - tabela z wydatkami5. Czy o...

Ile kosztuje wesele? Sprawdź tabelę wydatków!

2021 M03 01

Przeciętne polskie wesele kosztuje około 50 000 zł. Jednak pamiętajmy, że na wesele można wydać zarówno dużo mniej i jak i dużo więcej. Zobacz orientacyjne ceny poszczególnych elementów wesela.

Spis treści:
1. Wesele to spory wydatek
2. Koszt wesela - jak go podzielić?
3. Dodatkowe koszty wesela
4. Koszty wesela - tabela z wydatkami
5. Czy opłaca się korzystać z usług wedding plannera?

Wesele to spory wydatek

Nikt nie ma wątpliwości, że wesele to duży wydatek. Powinniśmy go oczywiście dopasować do swoich możliwości finansowych, ale mało kto decyduje się na odkładanie pieniędzy na wesele. Nawet odkładając przez dłuższy czas wesele będzie sporym wydatkiem w domowym budżecie.

Większość osób korzysta z pomocy rodziny albo bierze pożyczkę ratalną. Dzięki pomocy instytucji finansowych ten koszt może być rozłożony nawet na 10 lat, przez co nie będzie stanowił znaczącego obciążenia miesięcznego budżetu nowej rodziny.

Koszt wesela - jak go podzielić?

 • Największym kosztem wesela są tzw. talerzyki, czyli miejsce i jedzenie dla gości. To koszt od 200 do nawet 400 zł za jeden ‘talerzyk’. Cena zależy głównie od lokalizacji - im większa miejscowość, tym oczywiście drożej. Przykładowo, jeżeli urządzimy wesele dla 100 gości, to jego koszt na starcie wyniesie od 20 000 do 40 000 zł. Jak łatwo policzyć koszt talerzyków na weselu dla 50 osób to koszt od 10 000 do 20 000 zł. Uważa się, że najdroższe są przyjęcia urządzane w miesiącach letnich.

 • Kolejny znaczny wydatek to stroje ślubne dla panny młodej i pana młodego. Tu wiele zależy do osobistych upodobań pary młodej, ale zazwyczaj cena sukni ślubnej to od 2 000 do 7 000 zł, a stroju pana młodego do 4 500 zł. Osobno należy też zapłacić za makijaż, fryzjera, manicure czy inne zabiegi pielęgnacyjne, co nie powinno kosztować więcej niż 500 zł.

 • Żadne wesele nie może obejść się od muzyki. Koszy DJ-a to około 3 000 zł, ale już profesjonalna kapela grająca muzykę na żywo, będzie nas kosztować nawet 7 000 zł. Pamiętajmy, że członkowie zespołu to kolejni goście weselni i należy im zapewnić posiłki i nocleg.

 • Prawie wszystkie pary młode decydują się na profesjonalne uwiecznienie wesela. Koszt fotografa to od 1 000 do 4 500 zł, a kamerzysty od 2 000 do nawet 7 500 zł. Ceny ustalają poszczególni specjaliści z branży i uzależniają je bardzo często od swoich umiejętności, doświadczenia, a także od posiadanego przez nich sprzętu.

 • Koszt kwiatów i ozdób zależy ściśle od upodobań państwa młodych. Ceny wahają się od kilkuset złotych do nawet około 3 000 zł. Koszt papeterii, np. zaproszeń i winietek to od 1 do około 5 zł za sztukę.

 • Większość osób nie wyobraża sobie ważnej uroczystości rodzinnej bez alkoholu. Tu należy liczyć koszt od osoby. Zależnie od tego, na jak luksusowy trunek się zdecydujemy koszt alkoholu na osobę to od 20 do 40 zł.

 • Jednym z poważnych ślubnych wydatków jest tort. Cena wystawnego tortu waha się od kilkuset do aż 3 000 zł. Jest ona uzależniona od kilku czynników m.in. od użytych produktów,  rodzaju dekoracji, a przede wszystkim od wielkości tortu.

 • Niezbędny koszt to też na pewno czynność urzędowa ślubu, czyli akt ślubu ze stanu cywilnego, który stanowi koszt 84 zł. Dodatkowo płatne jest zaświadczenie o możliwości wzięcia ślubu przez rozwodnika, które kosztuje 22 zł. Na ślub w USC trzeba czekać około miesiąca, ale procedurę można przyspieszyć za opłatą 39 zł. Urzędnik USC ma prawo udzielić ślubu w dowolnym miejscu, a nie tylko w Urzędzie. Wiąże się to z dodatkową opłatą w wysokości 1000 zł.

 • Nieco wyższy koszt czeka młodą parę, jeżeli zdecyduje się na kościelny sakrament małżeństwa. Tu koszt zależy od popularności parafii i mieści się w granicach do 600 do 2 000 zł. Jak łatwo się domyślić w dolnym zakresie znajdują się kościoły w małych miejscowościach, a najdroższe są katedry. Niekiedy należy osobno zapłacić również wynagrodzenie organisty kościelnego.

 • Koszt niezbędnego atrybutu małżeństwa, czyli obrączek, to typowo wydatek w granicach 1 500 - 3 000 zł.

Dodatkowe koszty wesela

Część wydatków weselnych to jedynie opcja i niektóre pary z nich rezygnują. Do takich kosztów należą:

 • Transport weselny. Dla gości zamawiany jest np. bus, a to wydatek około 1 000 zł. Cena za jego wynajęcie zależy oczywiście od odległości jaką ma przejechać oraz liczby osób jaką ma pomieścić. Dodatkowo wiele par decyduje się jechać do ślubu specjalnym, dedykowanym samochódem. Może to być luksusowa limuzyna, albo zabytkowy, klasyczny samochód. Wynajęcie ślubnego pojazdu to koszt od kilkuset do 1 500 zł.

 • Opcjonalne są poprawiny i nocleg dla gości. Przyjmuje się, że koszt poprawin to od 40 do 70 zł za gościa. Nocleg w hotelu o średnim standardzie to koszt około 100-200 zł za osobę.  

 • Ekstrawagancka para młoda może dalej mnożyć wydatki weselne. Popularne dodatki to drinkbar (1000-2500 zł), czy pokaz sztucznych ogni, którego koszt zazwyczaj wynosi od 2000 do 6000 zł. Zakres dopuszczalnych atrakcji i wydatków zależy wyłącznie od możliwości i wyobraźni państwa młodych!

Dobrze jest też odłożyć dodatkowe ~5% kwoty całego wesela na nieprzewidziane wydatki. Nawet jeżeli o tym zapomnimy, to zawsze pozostają szybkie pożyczki, które można dostać praktycznie od ręki.

Koszty wesela - tabela z wydatkami

Zobacz, jak wygląda podział wydatków weselnych na poszczególne elementy. Podajemy orientacyjne wartości kosztów wesela.

Ile kosztuje Kwota
Przyjęcie weselne 10 - 40 tys. zł
DJ, zespół, kapela  3 - 7 tys. zł
Kamerzysta 2 - 7 tys. zł
Fotograf  1 - 4,5 tys. zł
Barman (drinkbar) 1 - 2,5 tys. zł
Wynajem autokaru 700 - 1000 zł
Makijaż, fryzjer 500 zł
Ciasto 500 - 3000 zł
Alkohol 1 - 4 tys. zł
Strój 3 - 10 tys. zł
Ozdoby 1 - 3 tys. zł

Czy opłaca się korzystać z usług wedding plannera?

Wiele osób chcąc oszczędzić sobie ciężkiej pracy jaką jest zaplanowanie wesela korzysta z usług profesjonalnych wedding planerów zwanych również kierownikami wesel. Część z nich pobiera wynagrodzenie w systemie prowizyjnym, czyli jako procent kosztów wesela. 

Częściej mają jednak stałą opłatę w wysokości około 3 500 zł. Zdecydowanie się na wedding plannera może być korzystne finansowo. Takie osoby doskonale orientują się na rynku usług weselnych i są w stanie wynegocjować atrakcyjne rabaty. 

Z drugiej strony istnieje ryzyko, że profesjonalny wedding planer wskaże nam takich usługodawców z którymi jest dogadany za naszymi plecami i dostaje za ich polecenie prowizje. Profesjonalny organizator chętnie podejmie się organizacji nie tylko wesela, ale również wieczoru panieńskiego i kawalerskiego oraz podróży poślubnej. Dlatego przed wynajęciem takiego doradcy, warto sprawdzić jakie opinie mają na jego temat klienci. Tak samo powinniśmy uczynić przed zaciągnięciem pożyczki. 

Koszt ZAIKS na weselu

ZAIKS i inne organizacje branżowe mogą być opłacone przez samego DJ'a czy kapelę. Należy wcześniej zapytać o to, kto ma dokonać tej opłaty. Jako organizatorzy imprezy ostatecznie sami ponosimy odpowiedzialność za tę opłatę. Koszt ZAIKSU to 10 proc. gaży muzyków, a zatem jeżeli stawka kapeli wynosi 6 000 zł, to ZAIKS będzie kosztował 600 zł.

Chętnie pomożemy Tobie w otrzymaniu pożyczki i odpowiemy na pytania
Pracujemy
Poniedziałek - Piątek:
od 08:00 do 16:00
Zadzwoń
Obsługa klienta
IPF Polska Sp. z o. o.
Inflancka 4A
00-189 Warszawa
Pożyczka Długoterminowa
Informacje dotyczące Pożyczkodawcy:
Pożyczkodawcą jest IPF Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie przy ul. Inflanckiej 4A, 00-189 Warszawa, wpisana przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000333174 NIP: 7010191956, REGON: 141948913, o kapitale zakładowym 20.550.000,00 zł. IPF Polska sp. z o.o. prowadzi działalność w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki oferty pożyczki uzależnione są od poziomu i stopnia wiarygodności kredytowej konsumenta.
Dane osobowe:
Administratorem danych osobowych jest IPF Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Inflanckiej 4A, 00-189 Warszawa (KRS: 0000333174). Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania przez niego danych osobowych, w szczególności dotyczące praw, osób których dane dotyczą w związku z przedmiotowym przetwarzaniem, zamieszczone zostały w Polityce Prywatności, która dostępna jest na stronie internetowej Administratora www.hapipozyczki.pl/polityka-prywatnosci.
Z Administratorem można skontaktować się poprzez: adres e-mail - bok@hapipozyczki.pl; telefonicznie pod numerem - 22 263 09 55 (koszt połączenia według taryfy operatora); lub pisemnie na adres siedziby Administratora.
Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych: Aleksandrę Banach, z którym można skontaktować się poprzez: (1) adres e-mail - privacy@ipfpolska.pl lub privacy_pl@ipfdigital.com; bądź (2) pisemnie na adres siedziby Administratora (z adnotacją „IOD”)."
Rozstrzyganie sporów:
Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a IPF Polska sp. z o.o., jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. Pod adresem http://ec.europa.eu/consumers/odr dostępna jest platforma internetowego systemu rozstrzygania sporów pomiędzy konsumentami i przedsiębiorcami na szczeblu unijnym (platforma ODR). Platforma ODR stanowi interaktywną i wielojęzyczną stronę internetową z punktem kompleksowej obsługi dla konsumentów i przedsiębiorców dążących do pozasądowego rozstrzygnięcia sporu dotyczącego zobowiązań umownych wynikających z internetowej umowy sprzedaży lub umowy o świadczenie usług.
Dodatkowe informacje:
Zgodnie z wymogami firmy Google Inc. informujemy, że minimalny okres na jaki udzielane są oferty produktowe hapipożyczki wynosi 6 miesiące a maksymalny 36 miesiące. Maksymalne RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania) hapipożyczki wynosi 219,36%. Infolinia: 22 263 09 55 (opłata za połączenie według taryfy operatora). Adres email: bok@hapipozyczki.pl Wszelkie prawa do zawartości strony Internetowej zastrzeżone dla IPF Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-189) przy ul. Inflanckiej 4A, wpisana przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000333174, NIP 7010191956, REGON 141948913, o kapitale zakładowym w wysokości 20.550.000,00 zł.