Spis treści:
Zgodnie z ustawą prawa bankowego z dnia 29 sierpnia 1997 roku, zdolność kredytową rozumiemy jako zgodność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z naliczonymi odsetkami w terminach określonych w umowie. Kredytobiorca zobowiązany jest dostarczyć na żądanie pożyczkodawcy dokumenty i informacje niezbędne do dokonania tej zdolności. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie wykazać odpowiedniej zdolności kredytowej, pomoc w uzyskaniu pożyczki mogą stanowić różne formy zabezpieczenia spłaty kredytu.
Wszystkie banki oraz praktycznie wszystkie firmy pożyczkowe przeprowadzają weryfikację zdolności kredytowej. Analizę tę dzieli się zazwyczaj na dwa etapy: ilościową i jakościową. Analiza ilościowa polega na ocenie sytuacji finansowej kredytobiorcy, jakościowa ma na celu sprawdzenie danych, które mają istotny wpływ na spłatę pożyczki.
Pożyczkodawca na podstawie przedstawionych w formularzu i dołączonych do niego dokumentów informacji, określa sytuację finansową przyszłego klienta. Do analizowanych danych zaliczamy:
Wnioskując o pożyczkę wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Na ich podstawie pożyczkodawca dokonuje analizy naszej sytuacji życiowej i historii kredytowej, na podstawie raportu BIK. Czynniki brane pod uwagę w trakcie analizy to:
Istnieje wiele różnych działań, które mogą wpłynąć na poprawę wykazywanej zdolności kredytowej. Na początek warto dobrze przeanalizować sytuację materialną i dobrze zaplanować domowy budżet. Poniżej przedstawiamy podstawowe metody przygotowane przez ekspertów marki hapipożyczki, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniej zdolności:
Na podstawie analizy zdolności kredytowej pożyczkodawca porównuje, jak wyglądają nasze przychody i wydatki w skali miesiąca. Ma to na celu sprawdzenie, czy posiadamy jakieś nadwyżki, które można by przeznaczyć na spłatę nowego kredytu - warto więc zawsze posiadać nawet małe oszczędności, nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy będziemy potrzebowali pożyczki.
Przy ocenie bilansu rachunku bankowego, dość istotne jest źródło dochodów. Przede wszystkim musi być to legalne źródło, które jesteśmy w stanie udokumentować. Nawet w przypadku pożyczek bez zaświadczeń, gdzie nie musimy być zatrudnieni na umowę o pracę oraz przedstawiać zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, należy wykazać odpowiednie dokumenty o stałych wpływach na konto.
Jak wiadomo jednym z czynników ocenianych przy analizie zdolności kredytowej jest posiadana historia kredytowa. Brak wpisów w raporcie BIK nie działa na naszą niekorzyść, jednak instytucja pożyczkowa nie posiada informacji, jak radzimy sobie ze spłatą zadłużenia. Znacznie gorzej wpływa na wykazywaną zdolność wypływa negatywna historia kredytowa.
Jeśli obawiamy się słabego wyniku wykazanego w raporcie BIK, warto go poprawić decydując się na zakupy ratalne. Na przykład, zdecyduj się na pożyczkę na raty na zakup telefonu przez internet, zamiast płacić za niego jednorazowo. Spłacając raty terminowo, zdobędziesz pozytywny wpis w Biurze Informacji Kredytowej i tym samym uzyskanie pożyczki będzie znacznie łatwiejsze.
Pożyczając nie podejmuj decyzji pochopnie. Dobrze zaplanuj jakiej kwoty dokładnie potrzebujesz i zapoznaj się ze zdaniem ekspertów na temat wybranego pożyczkodawcy. Specjaliści branży finansowej na bieżąco badają zmiany na rynku, budując rankingi czy tworząc raporty. W Internecie z łatwością znajdziesz informacje o wszystkich firmach, w tym również opinie hapipożyczki.
Wspomniane kilkukrotnie Biuro Informacji Kredytowych jest instytucją gromadzącą i udostępniającą dane o historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych, powołaną do działania na podstawie art. 105 ustp. 4 ustawy o prawie bankowym. W związku z tym BIK posiada ustawowe prawo do przetwarzania danych stanowiących tajemnice bankową w celu wspomagania wymienionych instytucji w ocenie zdolności kredytowej.
Wynik raportu BIK wyrażany jest w ocenie punktowej, a ponad 90% wyników to dane pozytywne. Ostateczna ocena punktowa jest sumą punktów uzyskanych przez klienta za poszczególne elementy jego profilu, a jego wynik w raporcie ustalany przez porównanie do klientów spłacających kredyty w terminie. Im bardziej Twój profil jest podobny do profilu klienta z najwyższym wynikiem, tym wyższy scoring otrzymasz. Swój wynik można sprawdzić samodzielnie, wnioskując o raport BIK.